F32

Pocztówki z Małopolski / Postcards from Lesser Poland

Blog fotograficzny / A photo blog

Ale o co chodzi?

Historia
Zaczęło się w lutym 2008 roku i przez jakiś czas hasło jedno zdjęcie dziennie dobrze oddawało to, co się tu działo. W 2009 roku przybyło 365 zdjęć. Później zapał autora stopniowo wygasał, aż w kwietniu 2013 wygasł całkowicie. Strona działała nadal ale nic nowego się na niej nie pojawiało. Wiosną 2019 nastąpiła reaktywacja.
Tak wyglądała pierwotna wersja F32 na Blogger.com
Technologia
W pierwszej wersji (lata 2008-2019) strona umieszczona była na serwerach firmy Google, w ramach darmowej usługi Blogspot / Blogger.com. Z darmowymi usługami bywa różnie - Blogger.com może w każdej chwili podzielić los innych bezpłatnych serwisów takich jak Google Reader, Google Wave, Google+ i innych. Dlatego w ramach reaktywacji F32 w 2019 nastąpiła zmiana: teraz serwujemy statyczne pliki HTML generowane przez Jekyll, z wykorzystaniem lekko zmodyfikowanego szablonu Long Haul, którego autorem jest Brian Maier Jr. Zdjęcia, tak przedtem jak i obecnie, są umieszczone w serwisie Flickr i stamtąd pobierane do wyświetlania. Przed reaktywacją prezentowane były w niezbyt imponującym rozmiarze 500 na 350 pikseli, teraz są co najmniej dwa razy większe. Cała zawartość pierwszej wersji F32 została zaimportowana do wersji drugiej. Wszystkie posty są dostępne pod tymi samymi adresami co wcześniej (bo zrywanie odnośników złe jest).
Inspiracje
F32 jest fotograficzną kontynuacją pierwszej strony Dobczyc w internecie prowadzonej aktywnie w latach 1996-2011, najpierw z wykorzystaniem darmowego (!) serwisu Yahoo! GeoCities a od 2000 r na własnym serwerze pod adresem dreakmore.tigana.pl/dobczyce, gdzie zresztą jest dostępna do tej pory jako relikt przeszłości. Bezpośrednią inspiracją dla F32 był blog Cathleen Connally z Pensylwanii, A Walk Through Durham Township.
Dlaczego F32?
Bo to 2 razy więcej niż F16 :)
Autor
Marcin Bajer, tutejszy fotoamator
Kontakt
W każdej sprawie związanej z publikowanymi tu treściami zapraszam do kontaktu - namiary w stopce. Można też po kliknięciu na dowolne ze zdjęć umieścić komentarz do niego w serwisie Flickr.